بایگانی دسته: شیرینی جات

مطالب با نمک دور و اطراف

نظرات جالب

سال ۸۶، یه مطلبی نوشته بودم در مورد «عبدالمالک ریگی»، یکی امروز صبح اومده یه همچین نظری روش گذاشته، گفتم اینجا بنویسمش، شما هم یه کم مستفیض بشید:

«با سلام به تو بشر که در حال آزمایش دادنی
با نگاهی گذرا به تاریخ بشریت ما متوجه میشویم که همیشه ۲ گروه با هم در ضدیت و جنگ بودند.

گروه ۱- شامل بشردوستان – آزادی خواهان – روشنگران – پایبندان به اصول اخلاقی- وطرفداران اینها

گروه ۲- شامل استبداد گران – خونخواران – پول پرستان – حقیقت پوشان – بی بندوباران – وطرفداران اینها.
در اینجا به ذکر اسامی تعدادی از هر یک از دو گروه میپردازیم.

گروه ۱- کلیه پیامبران مانند: نوح – ابراهیم -اسماعیل -یوسف -یونس -خضر -سلیمان -موسی –داوود -مریم- عیسی -محمد(ص)- وکلیه امامان علی و حسن و حسین وبقیه فرزندانشان

سلمان فارسی -ابوذر -اسپارتاکوس -باراباس -گاندی -هوشی مین -ابراهام لینکولن -جان اف کندی -فلورانسنیت اینگل -سالوادورآلنده -امیلیانو زاپاتا -پانچوویلا -چگوارا -فیدل کاسترو -مارتین لوترکینگ – مالکوم ایکس – ویلیام والاس -رابین هود -ستارخان -باقرخان -میرزا تقی خان امیرکبیر -میرزا کوچک خان جنگلی -مصدق – سید جمال الدین اسدآبادی -میرزای شیرازی -قاضی طباطبایی -مدنی -دستغب -صدوقی-اشرفی اصفهانی -طالقانی -نواب صفوی-سعیدی -بخارایی -صفارهرندی -امانی -نیک نژاد -خسرو گلسرخی -شریعتی -مطهری -چمران -آوینی -صیاد شیرازی -دلیران تنگستان -بهشتی -باهنر -رجایی -خمینی -حسن مدرس – سربداران -حسن صباح و ملیونها ملیون افرادی که در این راه جان خود را دادند.

۲ – شداد -فرعون -اسکندر -هولاکوخان مغول – ابوجهل-معاویه -یزید -شمر -اکثر شاهان خونخوار -قیصر روم -. هیتلر -موسیلینی -ژنرال پینوشه – صدام – بوش -بلر-

جنگهای بسیاری توسط این گروه بوجود آمده از جمله جنگهای سلیبی -جنگ جهانی اول و دوم -جنگ
مکزیک -اسپانیا -الجزایر -مراکش -سودان -سومالی -اریتره -سرخپوستان آمریکا -ویتنام -کره -ژاپن -مصر
بمب اتمی هیروشیما -فلیپین -السالوادور -ونزوئلا -کلمبیا -شیلی -آرژانتین -نیکاراگوا -لبنان -فلسطین-عراق

لطفا در راه گروه ۱ قدم بردارید وکمک کنید متشکرم»

خیلی باحاله یارو! گروه ۱ رو که نگاه میکنی، توش اسم رابین هود و حتی فیدل کاسترو وجود داره به عنوان آزادیخواهان و بشر دوستان! طرف حتی نمیدونه که رابین هود یه نماده و کاسترو که زمانی آزادی خواه بوده، این روزها به یکی از خونخوارترین و مستبدترین افراد تاریخ تبدیل شده! همچنین اسم «نواب صفوی» رو در این گروه قرار داده. کاری ندارم که نواب به اعتقاد خیلی ها برای اسلام می جنگیده، مهم اینه که برای این هدفش آدم می کشته و کسی که آدم بکشه، نه بشر دوسته و نه پای بند به اصول اخلاقی!

یه شخصی به نام باراباس رو هم نوشته که من توی اینترنت که جستجو کردم، بهترین توصیفش رو در لغت نامه ی دهخدا دیدم. من نفهمیدم چطوری این باراباس آدم خوبی بوده با این توصیفات!

بعد توی گروه ۲، نوشته فرعون! برای این دوست عزیز، فرعون فقط همون یه نفریه که به موسی و بنی اسرائیل حمله کرده!

توی جنگهایی هم که نوشته، نوشته «بمب اتمی هیروشیما»! بگذریم از اینکه یه جا هم نوشته «جنگهای سلیبی»، که به نظرم از سواد ایشون مشخصه که کلمه ی صلیب رو تا حالا ندیده و فقط حفظش کرده!

در آخر هم که نوشته «لطفا در راه گروه ۱ قدم بردارید و کمک کنید متشکرم». بیچاره حتماً فکر میکنه خودش داره در این راه قدم بر می داره و ما هم باید بهش کمک کنیم!

برای این دوست عزیز، کمی عقل و برای خودمون کمی آرامش، آرزو دارم

جمع دوستان

دو شب پیش با تعدادی از بچه ها توی مهمونی که به مناسبت عقدمون دادیم،‌ عکس دسته جمعی گرفتیم. عکسی که وقتی بهش نگاه میکنم، دلم میگیره! وقتی به این فکر میکنم که تا سه چهار سال دیگه، خیلی از این بچه ها دیگه ایران نیستند و دیگه همدیگه رو نمی تونیم ببینیم و شاید چندین سال بگذره که بتونیم دوباره اینطوری دور هم جمع بشیم، غصه ام میگیره!

کسانی که اومده بودند و توی عکس هستند:‌علی و سمانه، مهدی و ریحانه (که البته اولین بار بود دیدیمش)، پژمان، وحید، احمد، محسن،‌ ابوذر، امین، علی عراقی، بیژن، مازیار، شهرام، علی طهوری، حسین آتشی، حسین عزیزپور، علی شریف، مجید، بابک، امین شیرزاد، پرهام و گلنسا، حامد (برادر وحید) و خانمش سارا، مریم، مانیا، سارا، شبنم، فاطمه و بارانک و فرناز خواهرم، یا حتی کسانی که نیومده بودند:‌ علیرضا و فاطمه،‌ کورش،‌ نوید،‌ شاهین، متین،‌ دکتر حسام،‌ علی افروزه، حسین حسینی پرور، سولماز و هنگامه و اونایی که بخاطر کمبود جا نتونستیم دعوتشون کنیم.

دلم برای این روزها تنگ میشه! روزهایی که بهترین دوران عمرم بوده و هست!

پند هفته ی دوم سال

از امروز قصد دارم هر جمعه، پند و اندرزی رو در مورد هفته ای که پیش رو دارید ارائه بدم که آویزه ی گوشتون قرار بدید! باشد که رستگار شوید!

این پندها برگرفته از «گاهنامه ی سنه هشتاد و شش خورشیدی» می باشد که «حاوی اصول خفن زیستن!» و «عصاره ی رموز موفقیت و بهجت در ۳ سوت» نیز هست! لازم به ذکر است این گاهنامه از سوی یک دوست «بسیار بسیار بسیار …» عزیز به بنده عیدی داده شده است!

پند این هفته که دو روز دیر روی وبلاگ قرار میگیره:

«انسانهای برجسته رو الگو قرار بده!»

این هم توصیه ای که باید برای هفته ی پیش درنظر می گرفتید، حالا که نگرفتید، امیدوارم هفته ی قبلتون ترکیده باشه!

«چشمها را باید شست … !»

از سوسک سیاه به خرمگس

چند روز پیش، دوشنبه ۲۳ بهمن، از جلوی ساختمان روزنامه ی تهران امروز در خیابان طالقانی می گذشتم. در تابلویی که روی دیوار اصلی بیرونی ساختمان نصب کرده اند، روزنامه ی هر روز را می چسبانند. به تیترهای صفحات مختلف نگاه می کردم. ناگهان تیتری را دیدم: «از سوسک سیاه به خرمگس!» صفحات مغزم را ورق میزدم که ببینم این جمله، تکیه کلام کدام برنامه ی تلویزیونی بود. هر چه تلاش کردم یادم نیامد. به عکسی که در مطلب چاپ شده بود نگاه کردم: «چاق و لاغر»

[متأسفانه تنها شماره ای که در آرشیو سایت تهران امروز وجود ندارد، همان شماره ی ۲۳ بهمن ۱۳۸۵ است]

خوشحالی تمام وجودم را گرفته بود. انگار همان لحظه داشتم این برنامه را تماشا میکردم. صحنه هایی از این برنامه که خاطرم مانده بود، به سرعت از جلوی چشمانم می گذشتند. شیرینی تک تک آن لحظاتی که به عشق دیدن سریالها و کارتونهای تلویزیونی به سرعت از مدرسه به خانه می آمدم را زیر زبانم حس می کردم. «ایکس ایکس ۶۲۵ »، «رئیس بزرگ»، «قرقی» …

چیزی در حدود ۲۰ دقیقه طول کشید که تمام مصاحبه ی علی اصغر آزادان (تهیه کننده ی چاق و لاغر) را با هر مشقتی بود خواندم. آخه تابلو یک مقدار بالا نصب شده بود و خواندن مطالب روزنامه همراه با گردن درد بود. اما واقعاً موقع خواندن، نمی فهمیدم که مطلب را دارم چطوری می خوانم. آزادان گفته بود که دارند سری جدید چاق و لاغر را می سازند. گفته بود حتی می خواهند فیلم سینمایی آن را بسازند. گفته بود که مخاطبان دیروز این برنامه را هم مدنظر قرار خواهند داد. قند در دلم آب شد.

با تمام وجود غرق روزهای شاد کودکی بودم. اینها را نوشتم تا شاید شما هم با یادآوری آن خاطرات، چند لحظه ای از این دنیای عجیب جدا شوید. دنیایی که یک نفر در آن به سیم آخر زده است: چگونه دانشمند متولد شویم – رازنو – سیامک قاسمی