حدود یک ماه پیش، به خاطر دردی که احساس می‌کردم، رفتم اورژانس بیمارستان آپادانا و یه سری اتفاقات اونجا برام پیش اومد که توی یه مطلب در موردش نوشتم. دیروز عصر، نظری با مشخصات دکتری که توی اون مطلب توصیف شده بود، پای مطلب ثبت شده. طبق جستجویی که توی اینترنت کردم و طبق توضیحاتی که خود آقای دکتر «سید رضا قهستانی» در مورد اون قضیه داده، حدس می‌زنم که کسی که نظر رو نوشته، خود دکتر باشه. لازم می‌دونم جواب نظر ایشون رو همین‌جا بدم. اول نظر ایشون:

سلام من دکتر سید رضا قهستانی هستم
شما وسط سرویس بستری یک مریض بد حال زنان و زایمان و بدون هماهنگی با پرستار تشریف آوردید و پرونده آن مریض زیر دست من بود بدون اینکه اجازه دهید کارش تمام شود.
احتمالا در مورد خودتان به این نتیجه نرسیده اید که سواد شما کجا بود؟ وقتی نسخه را گرفتید؟
قصور پزشکی تعریف خودش را دارد و مرجع رسید گی دارد.
این عمل شما مصداق بردن آبروی حرفه ای اینجانب است که از طرق قانونی پی گیری خواهم کرد

و اما جواب من:

۱- در مورد بند اول نظر آقای دکتر: «شما وسط سرویس بستری یک مریض بد حال زنان و زایمان و بدون هماهنگی با پرستار تشریف آوردید و پرونده آن مریض زیر دست من بود بدون اینکه اجازه دهید کارش تمام شود.»

۱-۱- اگر من بدون هماهنگی با پرستار وارد اتاق شما شدم، فکر نمی‌کنید قصور از پرستار بوده که وسط سرویس بستری یک مریض بدحال، من رو به اتاق شما فرستاد؟ ضمن اینکه چنین چیزی نبود و من تا چند دقیقه روی زمین نشسته بودم و درد می‌کشیدم تا اینکه پرستار به من اعلام کرد که وارد اتاق شما بشم.

۲-۱- اگر پرستار قصور کرد و مریض بدحالی رو وسط سرویس بستری یک مریض بدحال دیگه‌ای به اتاق شما فرستاد، شما نمی‌تونستید از من بخواهید که بیرون اتاق منتظر باشم تا شما کارتون تموم بشه؟

۳-۱- اگر منظور شما از سرویس مریض بدحال دیگه، حضور اون مریض در اتاق شما بوده که چنین چیزی صحت نداره و وقتی من وارد اتاق شما شدم، مریضی داخل اتاق شما نبود.

۴-۱- اگر منظورتون اینه که پرونده‌ی اون مریض رو داشتید بررسی می‌کردید هم که هیچ پرونده‌ای زیر دست شما نبود و شما مشغول کاری نبودید و بلافاصله بلند شدید و من رو معاینه کردید.

۵-۱- ضمن اینکه اگر همه‌ی این مواردی که می‌گید، درست هم بوده باشه (که نیست و حرف شما کذب محضه)، شما به‌عنوان پزشک اورژانس، نباید توانایی رسیدگی هم‌زمان به دو مریض بدحال رو داشته باشید، بدون اینکه اشتباهی بکنید که برای اون مریض‌ها مشکلی ایجاد بکنه؟ اگر اینقدر راحت دو مریض بدحال رو با هم قاطی می‌کنید، وای به حال دو مریض بدحال احتمالی که یکی فشارش بالا باشه و یکیشون پایین باشه و به شما مراجعه کنند. الان با این وضعیت، من به داروهایی که برام نوشتید هم (که فکر می‌کنم آمپول پیروکسیکام هم بینشون بود و یادمه من دلیل آمپول مورد نظر رو هم نفهمیدم، چون دردم رو کم نکرد!) شک کرده‌ام که نکنه اون دارو رو هم اشتباه نوشتید و عوارض جانبی برای من داشته باشه که بعداً خودش رو نشون بده

۲- در مورد بند دوم: «احتمالا در مورد خودتان به این نتیجه نرسیده اید که سواد شما کجا بود؟ وقتی نسخه را گرفتید؟»

۱-۲- من کلمه‌ای در مورد سواد شما نظر ندادم. فقط از حواس‌پرتی شما حرف زدم. اما شما مثل اینکه خیلی رو سواد داشتن و نداشتن دیگران تاکید دارید.

۲-۲- به نظر شما من باید تک تک نسخه‌هایی که پزشک برای من می‌نویسه رو چک کنم؟ پس اعتماد به پزشک برای چیه؟ پس شما برای چی قسم می‌خورید؟ پس من برای چی به امثال شما پول می‌دم؟ پول می‌دم که شما تشخیص بدید، بعد من باز تشخیص شما رو بررسی کنم؟

۳-۲- اصلاً فرض کنیم که من یک آدم بی‌سواد هستم و نسخه رو نمی‌تونم بخونم. تکلیف من با این اشتباهات چیه؟ اگه به قیمت جون من تموم بشه، بازم این حرفا رو می‌زنید و به سواد دیگران توهین می‌کنید؟

۴-۲- شما سه نسخه به من دادید، یکی برای آزمایش، یکی برای داروها و آخری هم برای سونوگرافی. من همونطور که نسخه‌ها رو می‌گرفتم، نسخه‌ی مربوط به داروها رو نگاه کردم که ببینم چه داروهایی قراره مصرف کنم. از این به بعد، حتماً به پزشک‌ها شک خواهم کرد و تک تک نسخه‌ها رو نگاه می‌کنم.

۳- بند سوم: «قصور پزشکی تعریف خودش را دارد و مرجع رسید گی دارد.»

۱-۳- اتفاقاً بعد از اینکه این قضیه رو برای دوستانم تعریف کردم، پیشنهاد دادن که برم و ازتون بابت این قصور شکایت کنم. اما من نه حوصله‌ی پیگیری حقوقی و قضایی رو داشتم و نه دلم می‌خواست که برای شما مشکلی ایجاد بشه یا باعث درج مورد نامناسبی در پرونده‌ی شما بشم. اما حالا می‌فهمم که اشتباه کردم و باید این کار رو می‌کردم که درس عبرتی برای شما باشه که به کاری که می‌کنید بیشتر دقت کنید و در آینده هم از کسی طلبکار نشید.

۴- بند چهارم: «این عمل شما مصداق بردن آبروی حرفه ای اینجانب است که از طرق قانونی پی گیری خواهم کرد»

۱-۴- نمی‌دونم این مصداقی که گفتید، اصلاً بار حقوقی داره یا نه. اما اگه با این چیزا آبروی حرفه‌ای یه پزشک خدشه‌دار می‌شه، پیشنهاد می‌کنم به‎جای پیگیری از طرق قانونی، توی انجام وظایفی که به شما محول شده و براش قسم خورده‌اید و بابتش پول می‌گیرید، بیشتر دقت کنید تا این آبروتون خدشه‌دار نشه.

۵- توضیح آخر خودم اینکه اگه یه پیام خصوصی می‌دادید و توضیح می‌دادید که در این مورد قصور داشته‌اید، حتماً بابت اینکه باعث ناراحتی شما شده‌ام، از شما عذرخواهی می‌کردم و مطلب رو هم حذف می‌کردم. اما حالا که کار به اینجا رسیده و شما از من طلبکار شده‌اید، حتماً بابت این قصورتون که مصداق توهین به من هم بوده، از شما شکایت خواهم کرد و واقعاً متاسفم که به جای اینکه قصورتون رو قبول کنید، توجیه می‌کنید و طلبکار هم شده‌اید.