بایگانی دسته: موسیقی

آقای بنفش

با گروهی به نام «پالت»، اولین بار با اجرای «نرو بمان» که برای تئاتر «روایت ناتمام یک فصل معلق» کار کرده بودند، آشنا شدم. به نظر من که سر رشته‌ای از موسیقی ندارم ولی روزانه حدود ۵-۶ ساعت موسیقی‌‌ گوش می‌کنم، آهنگ خوبی بود و کلیپی هم که ساخته بودند، خاص بود و جلب توجه می‌‎کرد.

اخیراً آلبوم «آقای بنفش» این گروه به بازار اومده که توش، شعرهای کلاسیک فارسی رو با موسیقی امروزی تلفیق کرده‌اند.  آخرین آهنگ این آلبوم، به اسم «هزار تا قصه»، خیلی بیشتر از بقیه‌ی آهنگ‌هاش منو جذب کرد. به نظر ذهن ساده‌ی من، خیلی حرف‌ها توی این آهنگ هست. از غصه‌های اول آهنگ که برای خون‌های ریخته‌شده در تاریخ ایران هست تا صداها و شادی‌ها و حرف‌هایی که نسل جدید ایران (شاید نسل بچه‌های ما) داره و خواهد داشت. این آهنگ، غم روی دلمون تلنبار کرد. غمی توی این آهنگ هست که شاید امید هم توش هست. نمی‌دونم، شاید هم این تحلیل من، برمی‌گرده به غصه‌ها و ناامیدی‌های فضای این روزهای ما. نمی‌دونم.

پیشنهاد می‌کنم آلبوم این گروه رو بخرید. هم لذت شنیدن آهنگ‌ها و هم حمایت از گروه‌های جدید و جوون و بااستعداد. هم فاله هم تماشا.

در همین زمینه: مصاحبه‌ی روزنامه‌ی اعتماد با گروه پالت: «ما به روزهای خوش دل بستیم». چون سایت روزنامه‌ی اعتماد، فیلتر شده، لینک سایت دیگه‌ای رو گذاشتم.

رستاک و همه ی اقوام من

حس من به اقوام مختلف ایرانی بعد از شنیدن آلبوم «همه ی اقوام من» گروه «رستاک»، همون حس خوبی بود که بعد از خوندن کتاب «آتش بدون دود» مرحوم «نادر ابراهیمی» به ترکمن ها داشتم.

شاید خیلی از اهالی موسیقی سنتی ایرانی، از مدل نماهنگ های این گروه خوششون نیاد، ولی من فکر می کنم همین که می خواهند آلات موسیقی سنتی ایرانی رو از طریق موسیقی محلی نواحی مختلف ایران وارد خونه ها کنند، کار خوبیه. من که خوشم اومد و معمولاً هر روز آلبومشون رو چند بار گوش میدم. به شما هم توصیه اش می کنم.

شاعر می فرماید

شاعر می فرماید: «قربونت برم با اون لهجت توله سسسگ» [لینک دانلود]

بهترین قسمت آهنگ به نظرم همینیه که این بالا نوشتم!

بعدا نوشت: یه قسمت دیگه اش هم هست که میگه:

«My name is خودم

I am blackboard

because نیومدی و heart ام ترک خورد»

اینم فوق العادس 😀

هلا ای وطن …

هلا ای وطن، شادی ات کم مباد
به سیمای آزادی ات غم مباد

جهان دل افسرده را جان تویی
چو جانم نباشد جهانم مباد …

پ.ن. : بخشی از تصنیف «راه رهایی» حسام الدین سراج (لینک دانلود)

فصل گشت و گذار

این روزا از صبح تا موقعی که برگردیم خونه و البته گاهی هم توی خونه، آهنگ Marching Season یانی رو بارها و بارها گوش میدم. وقتهایی شده که بیشتر از ۱ ساعت این یه آهنگ رو هی از اول گوش میدم و لذت میبرم. با شنیدنش با تمام وجود و از درون شاد شاد میشم. برای آزاده که گذاشتم این آهنگ رو، مثل من لذت نبرد. چون به نظرش خیلی هیجانش زیاده و آزاده بیشتر آهنگهای آروم دوست داره. اما من به نظرم توی این آهنگ آرامشی پر از هیجان وجود داره. آپلودش کردم اینجا [+] . پیشنهاد میکنم حتماً دانلود کنید و گوش کنید. امیدوارم اونقدر که من رو شاد کرد، شما رو هم شاد کنه

————————————————–

پانوشت: اسم مطلب هم ترجمه ایه که برای اسم این آهنگ فکر کردم بد نباشه! شایدم فصل راه رفتن، فصل راهپیمایی و …